Genel

Hemşire Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Aylıkları

Hemşire Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Aylıkları

 

Hemşireler fertten başlayarak toplumun sıhhatinin savunabilmesi hesabına savunma, geliştirme ve hastalık vaziyetinde iyileşmeye yönelik ihtiyaç duyulan evreleri hazırlamak ve bu süreçte rehabilitasyonun bitirmesi için aldığı eğitimin verdiği imkanlar dahilinde hizmet sunmaktadır. Ülkemizde hemşire olabilmek için sıhhat meslek liseleri veyahut üniversitelerde alakalı bölümlerde eğitim alındıktan sonra göreve başlanmaktadır.

Görev tanımı içerisinde kullanılan bir diğer tanımda ise hemşire için, hemşirelik eğitimini almış olan ve hekim ile iş birliği yaparak hastaya bakan sıhhat çalışanı olarak dile getirilir. Hemşireler bugün hastanelerde oluşan iş yükünü büyük oranda azaltmaktadır. Yeniden bulundukları çalışma şartları dikkate alındığında bir hemşirenin sahip olduğu görev ve sorumluluklar son derece ehemmiyetlidir.

Bu Sene Hemşire Aylıkları Ne Kadar;

Kısaca hemşire aylıklarına da değinecek olursak, kamu hastanelerinde çalışan bir hemşire vasati (döner anapara hariç hastanesine göre değişiyor) 2300 lira alırken kıdemine göre 3000 liraya ve başhemşire iseniz 3500 liraya kadar rahat aylık alırsınız.Özel hastanelerde ise döner anapara hariç 1300 – 1400 ile başlar, başhemşireler 2000 liraya kadar aylık almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir