Genel

Hasta Bakıcısının Görevleri Nelerdir, Ne İş Yapar?

Bir kaza veyahut rastgele bir sebep ile kişiler sıhhatlerini kaybedebilirler. Yatağa bağımlı olarak yaşamaya devam edecek olan kişilerin ise daimi olarak bir başkası tarafından bakılmaya ihtiyaçları olabilmektedir. Günümüz şartlarında kişilerin yakınları ile ilgilenebilmeleri vakit açısından çok olası olamadığı için kişilerin tercihleri hasta bakıcısından yana olmaktadır. Bu bakıcılar, yatalak hastalar veyahut iyileşebilmesi olası olan hastaların her türlü istek ve ihtiyaçlarını gidermek ile yükümlülerdir. Bu yüzden de hasta bakıcıları, hastaların sıhhat vaziyetlerinde oldukça tesirli bir göreve sahiptirler.

Hasta bakıcısı olabilmek için kişilerde bir hayli özelliğin ve donanımın olması gerekmektedir. Bütün bunlardan sonra hasta bakıcısı mesleği çok daha profesyonel bir çerçevede gerçekleştirilebilmektedir. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından talep gösterilen hasta bakıcılarının görevleri ise şöyledir:

  • Hastanın yattığı odanın daimi olarak temiz olmasına önem vermelidir. Odanın temizlenmesinin yanı sıra hastanın temiz hava ile teması da hasta bakıcısı aracılığı ile gerçekleştirilmelidir.
  • Doktor tarafından verilen ilaçların doğru saatte ve doğru dozda verilmesi de hasta bakıcının görevleri arasında bulunmaktadır.
  • Hastaların hızlı bir şekilde iyileşebilmeleri veyahut kendilerini daha iyi hissedebilmeleri için beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hasta bakıcısı, doktorun verdiği beslenme programına göre hastanın beslenmesini gerçekleştirmelidir.
  • Hasta bakıcısı şayet hastanın vaziyeti elverişli ise hastaya düzenli olarak egzersiz de yaptırmalıdır. Bu egzersizler doktorun verdiği programa uygun olarak yapılmalıdır.
  • Hasta bakıcısının görevleri arasında hastanın sağlık raporunun düzenli olarak tutulması ve ihtiyaç duyulan yerlere bildirilmesi de bulunmaktadır.

Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından yapılmak istenilen hasta bakıcılığı, düşünülenden çok daha kapsamı geniş ve bir o kadar da zor bir meslek dalıdır. Kişilerin bu mesleğe başlamadan önce kendisini bu mesleğe hazırlamalı ve yapıp yapamayacağını test etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir